Düğün Fotoğrafcınıza Sormanız Gereken 7 Soru?

Düğüne hazırlık aşamasında, ciddi bir emek sarf ediliyor. Çok sayıda kaleme, zaman ve para harcanıyor. Gelin buketinden damatlığa, davetiyelerden ayakkabılara kadar bir çok alanda yatırım yapılıyor. Bu alanlardan belkide en önemlisi, bunları belgeleyip, ölümsüzleştirecek olan fotoğrafçı seçimi.

Kendinize göre bir öncelik listesi oluşturmak daha mantıklı tercihler yapmanıza olanak sağlayabilir. Her ayrıntıyı kusursuz bir şekilde planlasanız dahi muhakkak yolunda gitmeyen ufak tefek aksilikler çıkacaktır. Ama emin olun! Düğün fotoğrafçınızı şansa bırakmak en kötü senaryodan bile daha olumsuz sonuçları beraberinde getirecektir.

Farz edelim, düğün salonu, gelinlik, damatlık, pırlanta, kuaför, makyaj, ayakkabılar,kiralık araba, gelin buketi veya yaka çiçeği için yapacağınız yatırımda biraz ipin ucunu kaçırıp :) bütçenizi zorladınız; fotoğrafçı seçimini sona bırakıp, zaten bütçenizi aşmış olmanın getirdiği zorunluluk ile çok güzel manzara fotoğrafları çeken yeni kamera almış uzaktan akrabanızı düğün fotoğrafçınız olarak ayarladınız. Bu yaptığınız tercih ilk başta “az para harcadım, mantıklı bir seçim oldu” algısı oluşturabilir. Ancak, elinizde kalan yegane şeyin fotoğraflarlar olacağını düşünürsek, çok da rasyonel bir tercih yapmadığınızı, kabul edebiliriz.

Google-Photos-Hero-3 (1)

ref: thesweetsetupdotcom, The best cloud photo management solution

Bu yazıda, fotoğrafçı seçimini yaparken daha sağlıklı bir tercih yapabilmenize yardımcı olacak bir kaç soru paylaşacağım.

1) Dijital dosyaları veriyor musunuz?
Aslında bu başlığa alt metin girmeye gerek de yok ama yinede en basitinden
ilerleyen yıllarda fotoğrafçıya bağlı kalmadan, ekonomik olarak herhangi bir uygulama yaptırmak istediğinizde, o dosyalara çok ihtiyacınız olacak.

 

2) Bir sözleşme örneğinizi görebilir miyiz?
Sözleşme karşılıklı 2 tarafında haklarını gözeten, iş akdinin metine dönüştürülmüş halidir. Fotoğrafçının taahhüt etmiş olduğu kalemlerin hepsini sözleşmeye ekleterek, sonradan “ama ben dijital dosyaları vermiyorum ki” gibi bir cümleyle karşılaşmamak adına, bir önlem almak sizi çok rahatlatacaktır. Olası hava muhalefeti, hastalık gibi durumlarda nasıl bir alternatif yol izleneceği, ödemenin ne zaman ve nasıl yapılacağı, albümlerin ne zaman teslim edileceği gibi bilgilerin tamamını resmileştirmek, bu süreçte çok elzem noktaları oluşturur.

contract-signing-close-up-of-hand-and-pen

ref: rudnermacdonalddotcom, Agreement to Sign an Agreement

3) Dijital dosyaları ve albümleri ne zaman teslim alabiliriz?
Fotoğrafçınıza taahhüt ettiği ürünleri ne zaman teslim edeceğiniz sormaktan daha doğal bir soru olamaz diye düşünüyorum.

4) Fotoğraf çekimimizi KİM yapacak?
Anlaştığınız kişinin çekimi şahsen mi yapacağını yada X bir kişinin mi çekime geleceğini bilmeniz en doğal hakkınız.
Yine çok önemli bir başlık. Anlaştığınız fotoğraf stüdyosunda, beğendiğiniz fotoğrafları üreten kişinin aslında 2 sene önce işten ayrılmış olabileceği gibi senaryolara hazırlıklı olmalısınız.

a-japanese-funny-photographers-0

ref: thechivedotcom, Asian people take funny pictures (6 photos)

5) Yedek fotoğraf makinanız veya yedek fotoğrafçınız var mı?
Fotoğraf makinaları pek tabi çekim sırasında problem yaratabilir, arızalanabilir. Söz konusu bir arıza durumunda, çekimi riske atmamak adına; her fotoğrafçı, çantasında; fotoğraf makinası, batarya ve hafıza kartlarının yedeklerini bulundurmalıdır.
Tıpkı cihazlar gibi insanlarda hastalanabilir, ailevi olumsuzluklar yaşayabilir. Bu tip bir durumda çekime iştirak edebilecek bir başka fotoğrafçının bulunması çok önemli.

fstoppers-original-iphone-instagram-photoshoot-professional-photographer

ref: fstoppersdotcom

6) Albümde kullanılacak fotoğraflara kim karar veriyor, Albümün hazır halini baskıya verilmeden önce görebilir miyiz?
Bu hususta 2 alternatif söz konusu. Fotoğrafçı, fotoğrafların tamamını size teslim edip, yine fotoğraf seçimini size bırakabilir. Diğer seçenek ise fotoğraf seçimini kendisi yapabilir. Albümleri aile, akrabalar kısacası çevrenizdeki herkesin göreceğini düşünürsek, fotoğraflarınızı kendiniz seçmek isteyebilirsiniz.  Albümünüz basılmadan önce, albümü görmek ise olası problemleri daha ortaya çıkmadan bertaraf edecektir.

7) Ortalama kaç fotoğraf çekiyorsunuz?
Sorunun şekli bozuk olsa da içeriği önemli, bir fotoğrafçının aşağı yukarı kaç fotoğraf çekeceği önemli bir değişken değil ancak bir fotoğrafçı 2 saatte 1000 fotoğraf çekebileceğini söylüyorsa fotoğraflarda niteliksel olarak bir sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu noktada tercihizi nicelik yerine nitelikten yana kullanmak daha akılcı olacaktır.

Dip not:  Yazıda kullanılan görsellerin tamamı alıntıdır. Fotoğrafların alıntılandığı yerler, imajların metadatalarında mevcut.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*
Sizin bir script,virus ya da zararli bir yazilim olmadiginizi, asagidaki kodu dogru girerek yapacaginiz yorum ile anlamis olacagim. Guvenlik geregi yapilan bir uygulamadir. Girmeniz gereken kodun uzerine tiklayarak, kodlari sesli olarakda dinleyebilirsiniz.
Guvenlik kodu resmi