Düğün Fotoğrafcınıza Sormanız Gereken 7 Soru?

Düğüne hazırlık aşamasında, ciddi bir emek sarf ediliyor. Çok sayıda kaleme, zaman ve para harcanıyor. Gelin buketinden damatlığa, davetiyelerden ayakkabılara kadar bir çok alanda yatırım yapılıyor. Bu alanlardan belkide en önemlisi, bunları belgeleyip, ölümsüzleştirecek olan fotoğrafçı seçimi.

Kendinize göre bir öncelik listesi oluşturmak daha mantıklı tercihler yapmanıza olanak sağlayabilir. Her ayrıntıyı kusursuz bir şekilde planlasanız dahi muhakkak yolunda gitmeyen ufak tefek aksilikler çıkacaktır. Ama emin olun! Düğün fotoğrafçınızı şansa bırakmak en kötü senaryodan bile daha olumsuz sonuçları beraberinde getirecektir.

Farz edelim, düğün salonu, gelinlik, damatlık, pırlanta, kuaför, makyaj, ayakkabılar,kiralık araba, gelin buketi veya yaka çiçeği için yapacağınız yatırımda biraz ipin ucunu kaçırıp :) bütçenizi zorladınız; fotoğrafçı seçimini sona bırakıp, zaten bütçenizi aşmış olmanın getirdiği zorunluluk ile çok güzel manzara fotoğrafları çeken yeni kamera almış uzaktan akrabanızı düğün fotoğrafçınız olarak ayarladınız. Bu yaptığınız tercih ilk başta “az para harcadım, mantıklı bir seçim oldu” algısı oluşturabilir. Ancak, elinizde kalan yegane şeyin fotoğraflarlar olacağını düşünürsek, çok da rasyonel bir tercih yapmadığınızı, kabul edebiliriz.

Google-Photos-Hero-3 (1)

ref: thesweetsetupdotcom, The best cloud photo management solution

Bu yazıda, fotoğrafçı seçimini yaparken daha sağlıklı bir tercih yapabilmenize yardımcı olacak bir kaç soru paylaşacağım.

1) Dijital dosyaları veriyor musunuz?
Aslında bu başlığa alt metin girmeye gerek de yok ama yinede en basitinden
ilerleyen yıllarda fotoğrafçıya bağlı kalmadan, ekonomik olarak herhangi bir uygulama yaptırmak istediğinizde, o dosyalara çok ihtiyacınız olacak.

 

2) Bir sözleşme örneğinizi görebilir miyiz?
Sözleşme karşılıklı 2 tarafında haklarını gözeten, iş akdinin metine dönüştürülmüş halidir. Fotoğrafçının taahhüt etmiş olduğu kalemlerin hepsini sözleşmeye ekleterek, sonradan “ama ben dijital dosyaları vermiyorum ki” gibi bir cümleyle karşılaşmamak adına, bir önlem almak sizi çok rahatlatacaktır. Olası hava muhalefeti, hastalık gibi durumlarda nasıl bir alternatif yol izleneceği, ödemenin ne zaman ve nasıl yapılacağı, albümlerin ne zaman teslim edileceği gibi bilgilerin tamamını resmileştirmek, bu süreçte çok elzem noktaları oluşturur.

contract-signing-close-up-of-hand-and-pen

ref: rudnermacdonalddotcom, Agreement to Sign an Agreement

3) Dijital dosyaları ve albümleri ne zaman teslim alabiliriz?
Fotoğrafçınıza taahhüt ettiği ürünleri ne zaman teslim edeceğiniz sormaktan daha doğal bir soru olamaz diye düşünüyorum.

4) Fotoğraf çekimimizi KİM yapacak?
Anlaştığınız kişinin çekimi şahsen mi yapacağını yada X bir kişinin mi çekime geleceğini bilmeniz en doğal hakkınız.
Yine çok önemli bir başlık. Anlaştığınız fotoğraf stüdyosunda, beğendiğiniz fotoğrafları üreten kişinin aslında 2 sene önce işten ayrılmış olabileceği gibi senaryolara hazırlıklı olmalısınız.

a-japanese-funny-photographers-0

ref: thechivedotcom, Asian people take funny pictures (6 photos)

5) Yedek fotoğraf makinanız veya yedek fotoğrafçınız var mı?
Fotoğraf makinaları pek tabi çekim sırasında problem yaratabilir, arızalanabilir. Söz konusu bir arıza durumunda, çekimi riske atmamak adına; her fotoğrafçı, çantasında; fotoğraf makinası, batarya ve hafıza kartlarının yedeklerini bulundurmalıdır.
Tıpkı cihazlar gibi insanlarda hastalanabilir, ailevi olumsuzluklar yaşayabilir. Bu tip bir durumda çekime iştirak edebilecek bir başka fotoğrafçının bulunması çok önemli.

fstoppers-original-iphone-instagram-photoshoot-professional-photographer

ref: fstoppersdotcom

6) Albümde kullanılacak fotoğraflara kim karar veriyor, Albümün hazır halini baskıya verilmeden önce görebilir miyiz?
Bu hususta 2 alternatif söz konusu. Fotoğrafçı, fotoğrafların tamamını size teslim edip, yine fotoğraf seçimini size bırakabilir. Diğer seçenek ise fotoğraf seçimini kendisi yapabilir. Albümleri aile, akrabalar kısacası çevrenizdeki herkesin göreceğini düşünürsek, fotoğraflarınızı kendiniz seçmek isteyebilirsiniz.  Albümünüz basılmadan önce, albümü görmek ise olası problemleri daha ortaya çıkmadan bertaraf edecektir.

7) Ortalama kaç fotoğraf çekiyorsunuz?
Sorunun şekli bozuk olsa da içeriği önemli, bir fotoğrafçının aşağı yukarı kaç fotoğraf çekeceği önemli bir değişken değil ancak bir fotoğrafçı 2 saatte 1000 fotoğraf çekebileceğini söylüyorsa fotoğraflarda niteliksel olarak bir sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu noktada tercihizi nicelik yerine nitelikten yana kullanmak daha akılcı olacaktır.

Dip not:  Yazıda kullanılan görsellerin tamamı alıntıdır. Fotoğrafların alıntılandığı yerler, imajların metadatalarında mevcut.

Düğün Kliplerimiz

Yüreği çok güzel iki insanin en güzel anılarından birine tanık olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Klibi izlemek için fotoğrafa tıklayınız.
düğün klibi ankara

 

Yeni videomuz yayında…

 

Gözlerinin içi gülen Ayşe ve Deniz; her gününüz böyle mutluluk, hayat ve neşe dolu olsun

AYSEDENIZPODCAST

 

 

 

 

 

 

Hediye Düğün Klibi

1 Ağustos 2015 tarihine kadar rezervasyon yaptıran çiftlerimizden birine düğün klibi bizden :)

Fırsat düğün hikayesi anlaşmalarında geçerli olup, Kazanan çiftimiz yine bu sayfada duyurulacaktır.

Hediye Düğün klibi

Ankara düğün fotoğrafçısı
Mehmet Yunus Yeşil

0 554 695 44 02

Erken Rezervasyon Kampanyası

1 mart 2015′e kadar erken rezervasyon yaptıran tüm çiftlerimiz,
2015 düğünleri için 2014 yılı fiyatlarından yararlanabilecekler.

Ayrıntılı bilgi için;
info@mehmetyunusyesil.com

Erken rezervasyon kampanyası, indirim, düğün fotoğrafçısı, ankara

Erken rezervasyon kampanyası, www.mehmetyunusyesil.com

 www.mehmetyunusyesil.com

Yeni Yıl, Yeni Heyecanlar

2014 yılını geride bıraktığımız şu günlerde hem yeni yılın hemde yeni sezona girmenin heyecanını yaşıyoruz.

Geçtiğimiz iki sezonda (2013-2014) yüzü aşkın çift ile çalışmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.

Geçtiğimiz sezonlarda yaşadığımız tecrübelere ve aldığımız geri bildirimlere göre, sistemimizi hep yenileştirme ve iyileştirme gayreti içerisinde olduk. Katıldığımız eğitimler ile birlikte gerekli gördüğümüz yenileştirmeleri iş akışımıza adapte ettik.Bununla beraber envanterimize bir çok yeni ekipman takviyesinde bulunduk.

Heyecanlıyız, sabırsızlanıyoruz. 2015 geldi, hoşgeldi.

www.mehmetyunusyesil.com

MYY Photoworks dugun.com`da

MYY Photoworks Türkiye’nin evlilik konseptinde en prestijli sitesi olan dugun.com `da yerini aldı.

Evlenecek çiftler, buyuk gün öncesinde, düğün mekanından, fotoğraçısına, gelin çiçeğinden, dans kurslarına kadar geniş bir yelpazede hizmet veren sayfadan yararlanabilirler.

ankara düğün fotoğrafçısı

Sitenin üyelerine sunduğu, planlama araçları sayesinde, hem zamandan hemde paradan :) büyük ölçüde tasarruf sağlayabilirsiniz.

Gelişmeler için takipte kalınız efenim :)

www.mehmetyunusyesil.com

Yeni oyuncağımız , Datacolor Spyder 4 pro

Datacolor Spyder4pro

datacolor-spyder4-monitor-calibration-inuse

Günümüzde binlerce marka, model monitör kullanılıyor. Haliyle her marka, model; renkleri farklı gösteriyor. Dolayısıyla bir ekranda düzenlediğimiz fotoğrafı farklı bir monitörde düzenlerken ya da izlerken farklı sonuçlarla karşılaşabiliyoruz. Ayrıca referans aldığımız ekran, renkleri doğru bir şekilde yansıtmaz ise ; photoshopta ve baskıda tutarlı sonuçlar elde edebilmek neredeyse imkansız hale geliyor. Fotoğrafçılar için, ekranda gördüğü görüntünün birebir baskısını alabilmek hayati önem taşır. Bu noktada profesyonel kullanıcıların imdadına kalibrasyon cihazları yetişiyor. Her ne kadar Türkiye’de yaygın olarak kullanılmasa da, işin doğrusu monitör kalibrasyonunu donanım ile yapmaktan geçiyor.

Kısaca özetlemek gerekirse, cihaz, farklı görüntüleme araçlarını ( masaüstü, dizüstü, birden fazla monitör, Ipad, Ipone ve android cihazları ) referans standartlara göre kalibre ediyor ve donanımlar arası tutarlılık elde etmenizi sağlıyor.

Detaylı bilgi için, ürün videosunu inceleyebilirsiniz;

2013′te neler yaptık?

2013 yılında, 3 aylık zaman dilimi içerisinde 40′dan fazla çift ile, 6 farklı ilde çekimler gerçekleştirdik. Bu sürece yaklaşık olarak 25000 fotoğraf ve 10000 km yol sığdırdık. Güldük, eğlendik, muhteşem insanlarla tanıştık, harika dostlar edindik. Bedenen biraz yorulmuş olsak da ruhen yorgunluk hissetmedik. Bu yolda bize destek olan herkese sonsuz teşekkürler.

Gelin-damat adayları;  yoğun ilginiz için teşekkür ederiz. Nisan / 2014 tarihi itibariyle facebook sayfamızda 7000 beğeniye ulaşmış bulunuyoruz. Bahar geldi, sezon açıldı, tarihlerimiz hızla dolmakta. Bazı çiftlerimizi maalesef geri çevirmek durumunda kaldık. Fotoğraf çekiminizi şansa bırakmamak adına rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Sapanca

Ankara düğün fotoğrafçısı

Eskişehir

Bolu

İstanbul

IMG_7220

IMG_3824-cc

Kırıkkale

IMG_6210

ve tabiki Ankara

Ankara düğün fotoğrafçısı

irem & yunus

www.facebook.com/mehmetyunusyesil
www.mehmetyunusyesil.com